Alkoholismus u žen: Jak poznáte, že vaše kamarádka potají pije?

Autor:

DOMÁCÍ

1 / 2 DALŠÍ FOTOGRAFIE ➔

Počet českých alkoholiček stále narůstá. Zatímco ještě v osmdesátých letech byl poměr mužů alkoholiků a žen alkoholiček 10:1, dnes se pohybuje 3:1.  Proč ženy sahají po lahvi a jak poznáte, že vaše příbuzná, kamarádka nebo kolegyně má problém s pitím?

Nejcitlivější problém s pitím mají ženy kolem čtyřicítky, které zůstaly samy – mají za sebou těžký rozvod a děti se dostávají do věku, kdy už je tolik nepotřebují. Své volné večery tráví osaměle doma. Sklenička vína, která jim dělá občas společnici, se může brzy změnit v láhev a každodenní pití. Jejich okolí o tom často nemá tušení.

Alkoholička bývá úspěšná, ale osamělá

Často jsou to ženy chytré, vzdělané a úspěšné v práci, navenek silné a bezproblémové, ale citově strádající. Ženská závislost na alkoholu je totiž velmi často způsobena vztahovými problémy, ať už je to vztah k sobě, k partnerovi, manželovi nebo dětem, zatímco mužská závislost se odvíjí spíše od výkonu nebo sociální úrovně.

Závislost na alkoholu mění tělo i duši. Jak ji poznat?

Přestože pro ženy je typické, že pijí potají doma, ve vzhledu, chování i zvycích všech alkoholiček se dříve či později začnou projevovat změny, které vám jejich pití pomohou odhalit. Které to jsou?

Změny na těle: Hubené končetiny, nafouklé břichooteklé tělo i obličej, kruhy pod očimakožní problémy.

Psychické změny: Nepřítomnost duchem, zapomnětlivost a roztržitost, uzavřenost nebo naopak přemíra optimismu, podezíravost a vztahovačnost – alkoholička např. obviňuje partnera z nevěry.

Změny v chování: Pije od rána, avšak do takové míry, aby se kontrolovala. Například na společenské akce se ale alkoholu napije vícnež zamýšlela, a ztrácí nad sebou kontrolu. Nepřiznává si problém s alkoholem a tvrdí, že má vše pod kontrolou. Nepečuje o sebe, zanedbává děti, ztrácí zájem o partnera. Schovává alkohol po bytě, často po sobě ovšem neuklízí vypité láhve alkoholu, což už je vlastně projev volání o pomoc.

Pokračování na další straně ->

Může se hodit:

Další

Comments are closed.